WhatsApp ile iletişime geç

A Ehliyeti

Motosiklet kullanmak isteyen sürücüler kullanacakları motosiklete göre ehliyet alması gerekmektedir. Yapılan son düzenlemeler ile motosikletlerin motor güçlerine göre farklı ehliyet sınıfları oluşturulmuştur. Sürücü kullanmak istediği motosikletin özelliklerini kontrol ederek motorunun hangi ehliyet sınıfına girdiğini tespit etmeli ve ehliyet başvurusunda bulunmalıdır. A sınıfı ehliyet içinse hangi şartların gerekli olduğunu, hangi motorlar için geçerli olduğunu ve ehliyet alma maliyetinin ne kadar olduğunu ön araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.

A Ehliyeti Hangi Motosikletler için Alınır?

A sınıf ehliyet almadan önce A sınıfı ehliyetin hangi motor türlerini kapsadığını öğrenmeniz önemlidir. sürücünün kullanacağı motosikletin gücü eğer 35kw’yı geçiyorsa ve motosikletin gücü ile ağırlığının oranı 0,20 değerinin üzerindeyse A sınıfı ehliyet alması gerekmektedir. Bu özelliğe sahip olan bir motorun kullanılması için kesinlikle A sınıfı ehliyet tercih edilmelidir.

A sınıf ehliyete tabi bir motosikleti kullanacak olan sürücü ehliyet başvurusu yapmadan önce A ehliyeti almak için gerekli olan şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar sağlanmadan ehliyet alması mümkün değildir.

A Ehliyeti Alma Şartları Nelerdir?

A sınıfı ehliyet almak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Öncelikle A ehliyetinde diğer ehliyetlerden farklı şartlar aranmaktadır. A ehliyetine tabi olan motosikletler güç bakımından üst seviye olduğu için öncelikle ehliyet başvurusu yapacak kişi 20 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Başvuru için kişinin sadece 20 yaşını doldurması da yeterli değildir. 20 yaşını doldurmuş olması şartının yanı sıra en az 2 yıl A2 ehliyetine sahip olması da aranan diğer şartlar arasındadır. Kişinin A2 ehliyetini ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.

A sınıfı ehliyet alma şartların diğer bir husus ise A2 ehliyetinin bulunmadığı durumlardadır. Kişinin eğer A2 ehliyeti yoksa bu durumda kişinin 24 yaşını doldurup doldurulmadığına bakılmaktadır. Eğer kişi 24 yaşını doldurmuş ise A2 ehliyet şartı aranmaz.

Yaş ve A2 ehliyet şartı yerine getirildikten sonra arana şartlardan bir diğeri ise kişinin sağlık raporu almasıdır. Sağlık kurumlarından alınacak olan sağlık raporu ile A sınıfı ehliyete tabi motosikletleri kullanmasına herhangi engelin bulunmadığında sağlık raporu verilmektedir. Son olarak en az ilk okul mezuniyeti aranmaktadır.

A Ehliyeti Nasıl Alınır?

A ehliyeti almak isteyenler öncelikle ehliyet kursu kaydı yaptırmak zorundadır. Sürücü kursuna kayıt yaptırmak içinse A ehliyetini almak için gerekli olan şartlar sağlanmalı ve daha sonra nüfus cüzdanı, 2 adet biometrik fotoğraf, diploma ve sağlık raporu ile başvuruda bulunulmalıdır. Sürücü kursu ayrıca kayıt formlarının doldurulmasını isteyecektir.

Ehliyet kursu kaydı sonrasında kur iki farklı eğitim vermektedir. Bunlardan biri ehliyet sınavına yönelik teorik derstir. Diğer taraftan kişinin motosiklet kullanması için gerekli olan eğitimler verilmektedir. Bütün bu eğitimler sonrasında test olacak sınavdan en az 70 puan alan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaktır. Direksiyon sınavında da başarılı olan sürücü adayları ehliyet belgesini almak için gerekli sınavları geçmiş olacaktır.

A Ehliyetinin Kapsadığı Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

A ehliyetine sahip olan sürücüler aynı zamanda bazı ehliyet sınıflarının kullandığı motosikletleri de kullanabilmektedir. A ehliyeti sahipleri aynı zamanda M, A1 ve A2 ehliyetine sahip sürücülerin kullandığı motosikletleri de kullanabilmektedir.

A Ehliyeti Fiyatları Ne Kadar?

A sınıfı ehliyeti almak için sürücü adayları belirli ücretleri ödemesi gerekmektedir. A ehliyeti  fiyatları sürücü kursuna ödenen ücret ve ehliyet sınavlarında başarılı olan adayların yatırması gereken harçlardan oluşmaktadır. Harçlar her yıl belirlenen fiyatlar ile ödenmesi gerekmektedir. Sürücü kursu fiyatları ise kurs ile görüşme sonrasında belirlenmektedir.

+905386884490
Pzt-Cum 08:00 00:00
info@bostancisurucu.com
7 X 24 Çevrimiçi Destek
TOP