WhatsApp ile iletişime geç

A1 Ehliyeti

Motosiklet kullanmak isteyen sürücüler trafiğe çıkmak için ehliyet almak zorundadır. Trafikte motosiklet kullanmak gerekli olan ehliyetler ise kullanılacak motosikletin türüne göre değişmektedir. Farklı özelliklerde ve motor hacimlerinde üretilen motosikletleri kullanmak için motosiklete göre uygun olan ehliyeti almanız gerekmektedir. Motosiklet sürücülerinin kullandığı ve en yaygın olan ehliyetlerden biri ise A1 ehliyetidir.

A1 Ehliyeti Hangi Motosikletler için Alınır?

A1 sınıfı ehliyet almak isteyen sürücüler bu ehliyet ile hangi motosikletleri kullanabildiklerini öğrenmelidir. A1 ehliyet sınıfı motor hacmi maksimum 125cc olan motosikletler için kullanılan bir ehliyet tipidir. Günümüzde içten yanmalı motorlarla motosikletler üretildiği gibi elektrik ile çalışan motosikletlerde üretilmektedir. 125cc içten yanmalı motorlar için geçerli bir sınırlamadır.

Elektrikli motora sahip olan motosikletlerde ise azami 11kw güce sahip olan motosiklet kullanacak olan sürücüler A1 ehliyetine başvuruda bulunabilir. Diğer taraftan 2 veya maksimum 3 tekerlekli motosiklet olması da göz önünde bulundurulması gereken durumlardan biridir. Diğer taraftan motosikletin gücünün ağırlığına oranı hesaplanmalı ve bulunan oran 0,1’i geçmemelidir.

A1 motosiklet ehliyeti alacak olan kişiler aynı zamanda bazı şartları da taşımaları gerekmektedir. Ehliyet başvurusu yapmadan önce bu şartları kontrol etmeleri büyük önem taşımaktadır.

A1 Ehliyeti Alma Şartları Nelerdir?

A1 ehliyeti almak isteyen sürücüler bazı şartları taşıyor olmalıdır. Ehliyet alınırken ilk merak edilen konulardan biri yaş sınırlamasıdır. Çünkü her ehliyetin yaş sınırı bulunmakta ve ehliyet türüne göre yaş sınırında değişiklikler olmaktadır.

A1 ehliyet yaş sınırı ise 16 olarak belirlenmiştir. 16 yaşını doldurmuş olan sürücü adayları A1 ehliyeti almak için başvuruda bulunarak gerekli adımları izleyebilirler. A1 motor ehliyeti almak için tabi ki tek şart belirtilen yaşı doldurmuş olmak değildir. A1 ehliyet başvurusunda bulunacak olan kişiler aynı zamanda en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir.

Son olarak aranan şartlardan biri ise sağlık raporudur. İlgili sağlık kuruluşlarından A1 sürücü belgesi almak için sağlık raporu alınması gerekmektedir. Bu raporda kişinin A1 ehliyet çerçevesinde olan motosikletleri kullanmada sağlık engelinin olup olmadığı tespit edilmektedir. Sağlık raporunu da olumlu olarak alan kişiler A1 ehliyeti almak için gerekli koşulları sağlamaktadır.

A1 Ehliyeti Nasıl Alınır?

A1 ehliyeti almak için bazı adımların atılması gerekmektedir. Ehliyeti almak için gerekli olan şartları taşıyan kişiler bir sürücü kursuna kayıt olmalıdır. Sürücü kursuna kayıt olmak içinse temelde nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf ve sağlık raporu gerekmektedir. Ayrıca sürücü kursu diğer kayıt formlarını doldurmanızı isteyecektir.

Sürücü kursu hem teorik hem de pratik eğitimler vererek sizi sınava hazırlamaktadır. Test olan ehliyet sınavından 70 puan alan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanmaktadır. Motosiklet ehliyetlerinde direksiyon sınavlarında bir parkur hazırlanmakta ve bu parkurda gerekli sürüşlerin yapılması gerekmektedir. Bu sınavda da başarılı olan sürücüler ehliyet almaya hak kazanmaktadır.

A1 Ehliyetinin Kapsadığı Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

A1 ehliyeti yukarıda belirttiğimiz özelliklere sahip olan motosikletlerin kullanılması için gereklidir. A1 ehliyeti alan kişiler bu özelliklerdeki motosikletleri kullanabildiği gibi M sınıfı ehliyetin kullanabildiği motosikletleri de kullanabilmektedir.

A1 Ehliyet Fiyatı Ne Kadardır?

A1 ehliyet fiyatları bazı faktörlere göre şekillenmektedir. Öncelikli maliyetlerin başında ehliyet sınavı harcı, direksiyon sınavı harcı, ehliyet harcı gider kalemleri arasındadır. Bu yasal ödemelerin dışında sürücü kurslarına da ehliyet sınıfına göre fiyatlar belirlenerek ödemeler yapılmaktadır. Sürücü adayı ekstra direksiyon dersi almak isterse verilen derslere göre de fiyatlarda artış olacaktır. Bu faktörler göz önünde bulundurularak ehliyet fiyatları belirlenmektedir.

+905386884490
Pzt-Cum 08:00 00:00
info@bostancisurucu.com
7 X 24 Çevrimiçi Destek
TOP