WhatsApp ile iletişime geç

A2 Ehliyeti

Trafikte araç kullanmak için ehliyet almak mecburidir. Bu konuda kullanılacak olan aracın türüne göre de farklı ehliyet sınıfları uygulanmaktadır. Sürücü bu ehliyetlerden uygun olanını alarak trafiğe çıkma iznine sahip olmaktadır. Motosiklet kullanmak isteyen sürücüler ise kullanacakları motosikletin özelliklerine göre uygun olan ehliyeti almak durumundadır. A2 ehliyet almak isteyen sürücüler ise belirli şartları yerine getirerek ehliyet almaya hak kazanabilirler.

A2 Ehliyeti Hangi Motosikletler için Alınır?

A2 ehliyet almak isteyen sürücüler bu ehliyetin hangi motosikletler için alınması gerektiği bilgisine sahip olması gerekir. A2 sınıf ehliyetin kapsadığı motosikletler 2 ve 3 tekerlekli motosikletlerdir. Sizlerde aşağıdaki özelliklere bakarak kendi motosikletinizin A2 sınıfına girip girmediğini kontrol edebilirsiniz.

2 tekerlekli motosikletler için 35kw’yı geçmeyecek motosikletler için A2 ehliyeti alınmalıdır. Maksimum gücü 35kw olacak motosikletler sepetli veya sepetsiz olabilir. 3 tekerlekli motosikletlerde ise bu sınır 15kw ile sınırlandırılmaktadır.

Sürücünün kullanmak istediği motosikletin özellikleri bu sınıfa giriyorsa A2 sınıf ehliyet alması gerekir. A2 ehliyet almak isteyenler ise bazı şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan sürücüler ehliyet başvurusu yapabilirler.

A2 Ehliyeti Alma Şartları Nelerdir?

A2 sınıf ehliyet almak isteyenler bazı şartları yerine getirmek durumundadır. Bu şartları yerine getirmeleri ile birlikte ehliyet başvurusunda bulunabilirler. A2 motor ehliyet yaş sınırı olarak 18 belirlenmiştir. Belirlenen yasalara göre A2 ehliyet almak isteyen bir kişi 18 yaşını doldurması gerekmektedir. 18 yaşını dolduran kişi A2 ehliyet başvurusunda bulunabilmektedir.

Her ehliyette olduğu gibi A2 sınıf ehliyette de eğitim durumuna bakılmaktadır. A2 ehliyet almak isteyen bir kişi en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir. Eğer yaşı tutan ancak ilkokul mezuniyeti bulunmayan kişiler eğer okuyorlarsa okuduğuna dair belge getirmesi durumunda da eğitim şartını yerine getirmiş sayılmaktadır.

Son olarak A2 ehliyet almak isteyen bir sürücü sağlık raporu almak durumundadır. A2 ehliyet  sınıfını kapsayan motosikletleri sürücünün kullanmasında herhangi bir sağlık engelinin olup olmadığının tespit edilmesi için sağlık raporu alınması şarttır. Sağlık kuruluşlarına başvurularak sağlık raporu alınabilmektedir.

Bütün bu şartları taşıyan sürücü A2 ehliyeti başvurusunda bulunarak gerekli işlemlerin başlatılmasını sağlayabilir.

A2 Ehliyeti Nasıl Alınır?

A2 ehliyet alma şartlarını yerine getiren sürücü adaylar öncelikle sürücü kursuna kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Sürücü kursuna başvuruda bulunurken de kişi nüfus cüzdanı fotokopisi, sağlık raporu ve eğitim durumunu gösteren belge sürücü kursuna sunulmalıdır. Motor ehliyeti almak isteyen kişi ayrıda sürücü kursunun belirlediği formları doldurmalıdır.

A2 ehliyeti almak için girilecek olan sınavda en az 70 puan alınması gerekmektedir. 70 puan elde etmek içinse sınavda en az 35 doğru soru işaretlenmesi gerekir. Test sınavı geçen sürücü adayları ise direksiyon sınavına girmeye hak kazanmaktadır.

Direksiyon sınavında önceden hazırlanan parkurda motosiklet kullanan sürücüler, gözetmenlerin belirlemeleri ile puan almakta ve geçer not almaları durumunda A2 ehliyeti almaya hak kazanmaktadır.

Sınavlarda başarılı olan sürücü adayları ehliyet belgelerini almak için başvuruda bulmaları sonrasında ise ehliyetlerini teslim alabilmektedir. Son yapılan düzenlemeler ile bu işlemler randevu ile yapılmakta ve ehliyetler sürücünün önceden belirlemiş olduğu adrese teslim edilmektedir.

A2 Ehliyetinin Kapsadığı Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

A2 ehliyet alan sürücü adayları A2 ehliyetini kapsayan motosikletleri kullanabileceği gibi farklı sınıf ehliyetlere tabi olan motosikletleri de kullanabilmektedir. A2 ehliyetine sahip olan sürücüler ayrıca M sınıfı ehliyet ve A1 sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanabildiği motosikletleri de kullanabilmektedir. Bu imkan sayesinde sadece A2 ehliyet alınarak diğer tüm motosikletler kullanabilmek mümkündür.

+905386884490
Pzt-Cum 08:00 00:00
info@bostancisurucu.com
7 X 24 Çevrimiçi Destek
TOP