WhatsApp ile iletişime geç

B Ehliyeti

Araç kullanmak isteyen kişiler trafiğe çıkmak için ehliyet almak durumundadır. Ülkemizdeki yasalara göre ehliyetsiz araç kullanmak yasak olması ile birlikte ağır cezalar uygulanmaktadır. Ehliyet almak isteyenler ise kullanmak istedikleri araçların özelliklerine göre farklı sınıflarda olan ehliyetlere başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu ehliyetlerden biri olan B ehliyeti günümüzde en çok talep gören ehliyet sınıfıdır. B sınıf ehliyet almak isteyenler ise bu ehliyet ile hangi araçları kullanabildiklerini ve başvuruda bulunmak için hangi şartları yerine getirmeleri gerektiğini bilmelidir.

B Ehliyeti Hangi Araçlar için Alınır?

Ülkemizde en çok verilen ehliyetlerin başında gelen B ehliyeti belirli araç grubuna verilmektedir. B sınıfı ehliyetler ağırlığı 4250 kiloyu geçmeyen araçlar için geçerlidir. Bu araçlar hem manuel hem de otomatik vites olabilir. Günümüzde binek olarak üretilen çoğu araç bu sınıfa girmektedir. Bu nedenle de B sınıfı ehliyet en çok tercih edilen ehliyet sınıfıdır. Araba ehliyeti almak isteyenler B sınıf ehliyete başvuruda bulunabilir.

B Ehliyeti Alma Şartları Nelerdir?

Her ehliye sınıfında olduğu gibi B sınıfı ehliyetlerde de bazı şartların yerine getirilmesi sonucunda ehliyet başvurusunda bulunulabilmektedir. Bu şartlardan ilki yaş sınırıdır. B ehliyeti yaş sınırı ise 18 olarak belirlenmiştir. B ehliyet almak isteyen bir kişi 18 yaşını doldurması gerekmektedir.

B ehliyeti alma şartları arasında sağlık raporu da bulunmaktadır. Sağlık raporu ülkemizdeki sağlık kuruluşlarından alınmaktadır. Bu rapor verilirken kişinin B sınıfına dahil olan araçları kullanmakta herhangi bir engelinin bulunup bulunmadığı araştırılmakta ve uygun görülmesi halinde olumlu sağlık raporu verilmektedir.

Son olarak sürücü adayından en az ilkokul mezuniyeti diploması istenmektedir. İlkokul diploması olmayan kişiler ise 2.kademe okur yazarlık belgesini sunarak yine B sınıfı ehliyet başvurusunda bulunarak araç ehliyeti alabilirler.

B Ehliyeti Nasıl Alınır?

B sınıf ehliyet almak isteyen sürücü adayları öncelikle sürücü kursuna kayıt olmaları gerekmektedir. Sürücü kursuna kayıt olunurken de bazı evrakların hazırlanması gerekir. Sürücü adayı B sınıf ehliyet almak için nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet biometrik fotoğraf, sağlık raporu ve eğitim durumunu gösteren belgeleri sunması gerekir. Bu belgelerin yanı sıra sürücü kursu tarafından verilen diğer kayıt evraklarının da doldurulması sonrasında kayıt işlemleri tamamlanmaktadır.

Sürücü kursu sürücü adaylarına hem teorik hem pratik eğitimler vermektedir. Bilindiği gibi ehliyet sınavında sürücü adaylarının başarılı olması gerekir. Bu konuda sürücü kursu eğitmenleri sürücü adaylarına gerekli eğitimleri vererek test olarak yapılan ehliyet sınavına hazırlamaktadır. Diğer yandan sürücü adayların araç kullanması sağlanarak araç kullanmayı da öğrenmeleri sağlanmaktadır.

Sürücü adayı ehliyet sınavından 70 puan aldıktan sonra direksiyon sınavına girmeye hak kazanmaktadır. Bu sınavı geçemeyenler direksiyon sınavına girememektedir. Direksiyon sınavında da iki gözetmen ve bir sürücü kursu yetkilisi eşliğinde belirlene kurallara göre araç kullanılmakta ve sürücü adayının başarılı olması ile artık ehliyet almasının önünde herhangi bir engel kalmamaktadır. Son olarak gerekli başvurular yapıldıktan sonra ehliyet sürücülerin adreslerine kargolanmaktadır.

B sınıfı ehliyet almak isteyenler son düzenlemeler göre otomatik vites araç kullanarak sınava girebilirler. Ancak bu durumu önceden belirtmeleri gerekmektedir. Otomatik vites araç için sınava başvuruda bulunan kişiler gerekli sınavlarda başarılı olduktan sonra aldıkları ehliyet ile sadece otomatik vites araç kullanabilmektedir.

B Ehliyeti Fiyatları Ne Kadar?

Ehliyet fiyatları sürücü kursunun fiyat politikasına göre değişmektedir. B sınıfı ehliyet maliyetinde devlete ödenen harçlar sabit olmakla birlikte sürücü kursu kayıtlarında fiyatlarda değişiklik olabilir. Özellikle özel direksiyon dersi almak isteyenlerde fiyatlarda değişiklik olduğu için sürücü kursu ile iletişime geçilmesi gerekir.

+905386884490
Pzt-Cum 08:00 00:00
info@bostancisurucu.com
7 X 24 Çevrimiçi Destek
TOP