WhatsApp ile iletişime geç

B1 Ehliyeti

Trafikte kullanılabilen araçların trafiğe çıkması için sürücünün ehliyet alması gerekmektedir. Ehliyet almak isteyen sürücü ise kullanacağı araca göre uygun olan ehliyeti gerekli sınavları geçerek hak kazanması gerekir. Son yapılan düzenlemeler ile de ehliyet sınıfları daha da çeşitlenerek araçlara özel hale geldi. B1 ehliyet de bu ehliyetlerden biridir. B1 ehliyetine uygun olan araçları kullanacak olan sürücüler sürücü kursuna başvuruda bulunarak ehliyetlerini almaları gerekir.

B1 Ehliyeti Hangi Motosikletler için Alınır?

B1 ehliyeti hangi motosikletler için alınmaktadır bilgisini önceden öğrenmek önemlidir. Çünkü genelde B1 ehliyeti B ehliyeti ile karıştırılabilmektedir. İki ehliyet birbirinden tamamen farklı araçlar için kullanılmaktadır. B1 sınıf ehliyeti ile kullanılacak olan motosikletin özelliklerini aşağıda öğrenebilirsiniz.

B1 ehliyetine tabi olan motosikletler motor gücü maksimum 15kw olan motosikletlerdir. Tabi ki tek kriter motorun gücü değildir. Aynı zamanda motosikletin ağırlığı maksimum 400 kilo olması gerekmektedir. Bu motosikletlerin en önemli özelliklerinden biri ise 4 tekerlekli olmalıdır.

Bu özelliklere uygun olan motosikletler genel olarak ATV veya UTV gibi motosikletlerdir. Eğer bu motosiklet yük taşımacılığında kullanılacaksa bu durumda ağırlığı maksimum 550 kilo olması gerekir. Önemli bir detayda elektrik ile çalışan motosikletler içindir. Elektrik ile çalışan motosikletlerde motosikletin ağırlığı hesaplanırken motorun bataryası kilo hesabına katılmamaktadır.

B1 Ehliyeti Alma Şartları Nelerdir?

B1 motosiklet ehliyeti almak isteyenler bazı şartları taşıması gerekmektedir. Yasalar çerçevesinde belirlenen şartları taşıyan kişiler gerekli başvuruları yaparak B1 ehliyeti alabilirler. Bu şartlardan biri ise yaş sınırıdır. B1 ehliyetini almak için ilk şart olan yaş sınırı 16 ile sınırlandırılmıştır. 16 yaşını dolduran kişiler B1 ehliyetine başvuruda bulunabilir.

B1 ehliyetini alacak olan kişiler en az ilk okul mezunu olması gerekmektedir. İlk okul diploması olmayan ancak okuyan kişilerde gerekli belgeleri alarak başvuruda bulunabilir. Diğer taraftan B1 ehliyetini kapsayan araçları kullanacak olan kişiler sağlık raporu almalıdır. Bu sağlık raporu ile kişinin B1 ehliyeti kapsamındaki araçları kullanmasında herhangi bir sağlık engelinin olup olmadığına bakılır. Bu şartları yerine getiren sürücü adayları ehliyet başvurusunda bulunabilirler.

B1 Ehliyeti Nasıl Alınır?

4 tekerlekli motor kullanmak isteyenlerin alması gereken B1 ehliyeti nasıl alınır konusunda gerekli bilgilere önceden sahip olmak oldukça önemlidir. B1 ehliyeti almak isteyen sürücü adayları öncelikle bir sürücü kursuna kayıt olmaları gerekmektedir. Sürücü kursuna kayıt olurken de sürücü adayından nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet biometrik fotoğraf, sağlık raporu, diploma veya diploma yerine geçen belge talep edilmektedir. Sürücü kursu bu belgeler ile birlikte sürücü adayına diğer kayıt evraklarını doldurmasını isteyecektir.

Gerekli olan evrakların sürücü  kursuna beyanı ile gerekli kayıt işlemleri yapılmakta ve daha sonrasın eğitimlere başlanmaktadır. Eğitimler teorik eğitimler ve pratik eğitimler olarak ikiye ayrılmaktadır. Ehliyet almak için başarılı olunması gereken ehliyet sınavına yönelik eğitimler kur öğretmenleri tarafından verilmektedir. B1 ehliyetini kapsayan araçların kullanılması yönünde eğitimlerde verilmektedir.

Sürücü adayı öncelikle ehliyet sınavına girmektedir. Bu sınavdan en az 70 puan alması gereken sürücü adayı ehliyet sınavında başarılı olması sonrasında direksiyon sınavına girmektedir. Bu sınavda da başarılı olan sürücü adayı ehliyet almaya hak kazanmaktadır. Gerekli başvurular yapıldıktan sonra kişiye ehliyeti teslim edilmektedir.

B1 Ehliyetinin Kapsadığı Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

B1 ehliyeti alan kişiler B1 ehliyetinin kapsadığı araçları kullanabildiği gibi M sınıfı ehliyeti kapsayan araçları da kullanmaktadır. Diğer araçları kullanmak isteyenler ayrıda aracın hangi ehliyet ile kullanılabildiğini öğrenmeli ve o ehliyeti almalıdır.

+905386884490
Pzt-Cum 08:00 00:00
info@bostancisurucu.com
7 X 24 Çevrimiçi Destek
TOP