WhatsApp ile iletişime geç

BE Ehliyeti

Ehliyet almadan önce almak istediğiniz ehliyeti belirlemeniz önemlidir. Çünkü günümüzde birçok ehliyet sınıfı bulunmaktadır. Bütün ehliyetlerin kendine göre özellikleri bulunmaktadır. Diğer yandan bazı ehliyetler ise hem kendi sınıfına dahil araçların kullanılması için geçerli olmakta hem de başka ehliyet sınıfındaki araçları da kullanabilmektedir. Bu nedenle sürücü öncelikle ehliyet çeşitlerini araştırmalı ve daha sonra karar vererek ehliyet başvurusunda bulunmalıdır. BE ehliyeti birden çok ehliyeti kapsayan ehliyetlerden biridir.

BE Ehliyeti Hangi Araçlar için Alınır?

BE ehliyeti almak isteyenler BE ehliyeti ile diğer ehliyetler arasındaki farklı bilmelidir. BE ehliyetinin hangi araçlar için alındığın bilgisi ile kişi bu ehliyete başvuruda bulunabilir. Kamyonet ehliyeti almak isteyenler BE ehliyeti başvurusunda bulunabilirler.

BE ehliyeti kapsamında bulunan araçlar ise römorklu yük taşıyıcılığı yapan araçlardır. Bu araçların ağırlığı ise önem kazanmaktadır. Römorkun veya yarı römorkun yüklü olarak ağırlığının maksimum 3500 kilo olması gerekmektedir. Bu özelliği taşıyan araçlar için BE sınıfı ehliyetin alınması gerekmektedir.

BE Ehliyeti Alma Şartları Nelerdir?

BE ehliyeti almak isteyen sürücü adayları bazı şartları taşımak durumundadır. Bunun için öncelikle BE ehliyeti yaş sınırı şartını yerine getirmeleri gerekmektedir. BE ehliyeti almak isteyen sürücü adayı 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Diğer taraftan gerekli muayeneleri olarak sağlık raporu alması gerekiyor. Sağlık kurumlarından alınması gereken raporda kişinin BE ehliyeti içine giren araçları kullanmada herhangi bir sağlık engelinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmektedir. Herhangi bir sorunun bulunmaması durumunda ise olumlu olarak sağlık raporu verilmektedir.

Ehliyet almak için istenen bir diğer şart ise eğitim durumudur. BE ehliyetine başvuruda bulunacak olan sürücü adayı en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir. Diğer taraftan 2.dereceden okur yazarlık belgesi olan kişilerde eğitim şartını yerine getirmiş sayılmaktadır.

BE ehliyeti almak isteyenleri ilgilendiren bir şart daha vardır. Bu şartta BE ehliyeti almak için önceden B sınıfı ehliyetinin alınmış olması gerektiğidir. Buradan anlaşıldığı üzere B ehliyetine sahip olmayan sürücü adayı BE sınıf ehliyete başvuruda bulunamamaktadır. Yönetmelikte B ehliyeti şart koşulmaktadır. Burada sürücü adaylarının aklına B ehliyetlerinin kaç yıllık olması gerektiği sorusu gelmektedir. Yönetmelikte bu konu ile ilgili herhangi bir şart belirtilmediği için B ehliyeti alındıktan hemen sonra BE ehliyetine başvuruda bulunulabilir.

 

 

+905386884490
Pzt-Cum 08:00 00:00
info@bostancisurucu.com
7 X 24 Çevrimiçi Destek
TOP