WhatsApp ile iletişime geç

C Ehliyeti

Kamyon ve çekici araçlarının kullanılmasında alınması gereken ehliyetler, kullanılacak olan araçların bazı özelliklerine göre değişmektedir. C ehliyeti almak isteyen kişilerse bu ehliyet sınıfına uygun olan araçları kullanabilirler. Ağır yük taşımacılığı yapacak olan kişiler öncelikle kullanılacak olan aracın ağırlık ve yük özelliklerine bakmalıdır. Daha sonra uygun olan ehliyet sınıfı için başvuruda bulunmalıdır. C ehliyeti almak isteyenler ise kullanabilecekleri araç tiplerini aşağıda öğrenebilir.

C Ehliyeti Hangi Araçlar için Alınır?

Bilindiği gibi bazı kamyon ve çekici ehliyeti sınıflarında belirli kilolar arasında yük ve araç ağırlığının olması gerekmektedir. C1 ve C1E ehliyetleri kamyon ve çekici araçlarının kullanılması için alınmaktadır. Ancak bu ehliyetlerde belirli ağırlık sınırları bulunmaktadır. C ehliyeti ise bütün kamyon ve çekici araçlarını kapsamaktadır. Eğer sürücü bütün çekici ve kamyon araçlarını kullanmak istiyorsa C sınıfı ehliyete başvurarak C sınıfı ehliyet sahibi olabilir ve bu tür araçları kullanabilir.

C Ehliyeti Alma Şartları Nelerdir?

Her ehliyette olduğu gibi C ehliyetini almak içinde bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Ehliyetlerde yaş sınırı oldukça önemlidir. C ehliyeti yaş sınırı ise 21 olarak belirlenmiştir. C ehliyeti almak isteyen bir sürücü 21 yaşını doldurmak zorundadır. Ayrıca en az ilkokul mezunu olma şartı aranmaktadır.

Yaş zorunluluğunun yanı sıra sürücü adayında sağlık raporu da aranmaktadır. C sınıfına dahil olan kamyon ve çekicileri kullanmasında herhangi bir sağlık engelinin olup olmadığı sağlık kuruluşları tarafından incelenerek sağlık raporu verilmektedir. Sağlık raporunun olumlu olması sürücünün bu ehliyet sınıfına başvuru yapması önündeki engeli kaldırır.

Diğer bir taraftan C ehliyeti alma şartları arasında başka bir ehliyete sahip olma şartı da bulunmaktadır. C ehliyeti almak isteyen sürücü adayı daha önceden B sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir. Bu şart nedeni ile sürücü adayları öncelikle B ehliyeti sınavına girip başarılı olup B sınıfı ehliyeti almak durumundadır. Daha sonrasında 21 yaş şartını karşıladığında C sınıfı ehliyet için başvuruda bulunabilir.

C Ehliyeti Nasıl Alınır?

C sınıfı ehliyet almak isteyen adaylar yukarıdaki şartları taşıdıktan sonra öncelikle bir sürücü kursuna başvurması gerekmektedir. Sürücü kursuna başvuruda ise bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar ise nüfus cüzdanı fotokopisi, 4 adet biometrik fotoğraf, son mezun olduğu okula ait diploma veya okuduğuna dair öğrenci belgesi, sağlık raporu ve sürücü kursunda verilecek bazı formların doldurulması gerekir.

C sınıfı ehliyet alacak olan kişiler teorik sınava girmeyecektir. Bu nedenle sürücü kursunda sadece direksiyon dersi verilmektedir. Sürücü adayı direksiyon sınavında başarılı olması ile birlikte ehliyet almaya hak kazanacaktır. Başarılı olan öğrenciler gerekli harç ücretlerini yatırdıktan sonra ehliyetlerinin adreslerine gelmelerini sağlayabilirler. C sınıfı ehliyetler 5 yıl geçerlilik süresine sahiptir.

C Ehliyeti Hangi Ehliyetleri Kapsar?

Bazı ehliyet sınıfları farklı ehliyetleri kapsayabilmektedir. C ehliyetinin kapsadığı ehliyet sınıfları ise M, B1, B, C1 ve F ehliyet sınıflarıdır. C ehliyetine sahip olan sürücü M, B1, B, C1 ve F sınıfı ehliyetler ile kullanılan araçları da kullanabilmektedir. Bu yönü ile de kişinin bir ehliyet ile birden fazla ehliyet sınıfına dahil araçları kullanma hakkı doğmaktadır.

C Ehliyeti Fiyatları Ne Kadar?

C ehliyet fiyatları sürücü adayları için önemli bir ayrıntıdır. C ehliyeti alacak kişi öncelikle sürücü kursuna kurs ücreti ödemek durumundadır. Bu ücret sürücü kurtları arasında değişiklik göstermektedir. Başarılı olan sürücü adayları ayrıca ehliyet alabilmek için gerekli olan harç ücretlerini de ödemesi gerekir. Bu iki ücret ödemeleri ile toplam sürücü belgesi maliyeti ortaya çıkmaktadır.

+905386884490
Pzt-Cum 08:00 00:00
info@bostancisurucu.com
7 X 24 Çevrimiçi Destek
TOP