WhatsApp ile iletişime geç

CE EHLİYETİ


CE Ehliyeti 

C ehliyetinden sonra gelen CE ehliyeti; römorklu kamyon ve çekici gibi araçları kullanmak isteyen kişilerin sahip olması gereken bir ehliyet türüdür. Yani CE ehliyet tipine römorklu kamyon ve çekici ehliyeti de denmektedir. Bu ehliyete sahip olan sürücüler B, B1, C, C1, E, F ve M ehliyet tiplerine dahil olan tüm araçları kullanabilmektedir. CE ehliyet tipinin günümüzde geçerlilik süresi 5 sene olmak ile beraber sertifikanın sürücü belgesine dönüştürülmesi için süre 2 yıl ile sınırlıdır. CE ehliyetini tır ve çekici kullanmak isteyen bireyler edinmektedir Bu ehliyet tipine sahip olan herkes; her türlü kamyon, tır ve çekicileri kullanabilme hakkını taşır. 

 

CE Ehliyeti Hangi Araçlar İçin Alınır?

 

CE sınıfı ehliyet tipi; kamyon, tır, çekici, römorklu kamyon, kamyonet, minibüs ve maksimum 14 kişiye kadar yolcu alabilen araçlar için alınmaktadır. 14 ile sınırlıdır eğer 14'ten fazla yolcu taşıyabilen araçlar için ehliyet sahibi olmak istiyorsanız eğer; D ehliyet tipini almalısınız. Eğer B ehliyet tipine sahip bir sürücü iseniz ve CE ehliyetine sahip olmak istiyorsanız; bunun için bir kez daha sınava girmenize gerek yoktur. Bu durumda yalnızca direksiyon sınavına girmeniz gerekecektir.

 

CE Ehliyeti Alma Şartları Nelerdir?

 

CE ehliyeti alma şartları CE ehliyetine sahip olmak isteyen sürücü adayının en az 21 yaşını doldurmuş olma zorunluluğu vardır. Aynı zamanda kursiyerin C ehliyet tipine halihazırda sahip olması da bir diğer zorunluluktur. Dolayısı ile CE ehliyet tipine sahip olmak isteyen kursiyerin ek olarak teorik bir ders almasına gerek yoktur. CE ehliyet tipine sahip olmanın bir diğer şartı da en az ilkokul mezunu olmuş olmaktır. Bunlara ek olarak; resmi bir sağlık kurumundan ''sürücü olur'' belgesi çıkartmanız istenecektir. Aynı zamanda sürücü adayının herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olması zorunluluğu vardır. 

 

CE Ehliyeti Hangi Ehliyetleri Kapsar?

 

CE ehliyeti; M, B1, B, BE, C, C1, C1e, E ve F gibi ehliyet tiplerinin hepsini kapsayıcı niteliktedir. Bu ehliyet tipi eskiden D sınıfı olarak biliniyordu günümüzde ise CE ehliyeti adı ile revize edilerek bugünkü halini almıştır. Yeni sistem ile birlikte; B sınıfı ehliyet tipine sahip olan sürücüler yani direksiyon sınavından başarılı bir şekilde geçmiş olan sürücüler; C sınıfı ehliyet tipi için yalnızca direksiyon sınavına girerler. Ekstra bir yazılı sınavdan geçmelerine gerek görülmemiştir. C sınıfı ehliyet tipine sahip olan sürücüler ise CE tipi ehliyete direkt olarak kayıt yaptırmaları mümkündür. CE ehliyeti için sürücü adayına eğitimler; kamyon ya da çekici yardımı ile verilir. Bu eğitimin süresi tek seferde en az 6 saat sürmekte ve trafiğe açık alanda olmaktadır. 

 
CE Ehliyeti Fiyatları Ne Kadar?

CE ehliyet fiyatları birçok unsura bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Eğer ki sürücü adayı daha önceden hiçbir ehliyet tipine sahip olmamış ise; katlanacağı maliyet daha yüksek olacaktır. Bu fiyatların kapsamına; kurs ücreti, harç ücreti, direksiyon ve teorik ücret, kart bedeli gibi unsurlar dahildir. CE Ehliyet fiyatları hakkında net bir bilgi vermemiz pek doğru olmaz. Çünkü; kişinin hangi ehliyetlere sahip olduğu, kişinin yaşadığı şehir, kurstan beklentileri bu ehliyet fiyatlarını etkiler. 

 

CE Ehliyeti Nasıl Alınır?

CE ehliyeti nasıl alınır diyorsanız öncelikle bir sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kursun güvenilir ve kaliteli olması sizin ehliyet alma sürecinizi daha kolaylaştıracaktır. Kursun talep ettiği belge ve evrakları temin ettiğiniz taktirde kursa yazılmanıza engel olabilecek bir durum söz konusu olmayacaktır. Tabii bundan önce seçeceğiniz ehliyet tipinin gerekliliklerini taşıyor olmanız da birinci kuraldır. 

+905386884490
Pzt-Cum 08:00 00:00
info@bostancisurucu.com
7 X 24 Çevrimiçi Destek
TOP