WhatsApp ile iletişime geç

D Ehliyeti

D ehliyeti bundan öncesinde tır ve kamyon sürülmesine olanak sağlarken 2015'ten sonra D ehliyeti sahibi sürücüler sadece otobüs sürebilmektedir. Yani yeni yasaya göre D ehliyeti almak isteyen bir sürücü otobüs sürmeyi düşünüyorsa başvuru yapmalıdır. Bu D ehliyetine sahip olmak için de öncesinde B ehliyetine sahip olmak gerekmektedir. 

D Ehliyeti Hangi Araçlar için Alınır?

D ehliyeti eskiden daha kapsamlı bir ehliyet türüydü. Fakat yukarda da dediğimiz gibi eski kapsamını yitirmi durumda. Bu ehliyete sahip olan sürücüler otobüsler için bu ehliyeti alırlar. 2015'den önce olduğu gibi tır ve kamyon sürmeleri artık mümkün değildir. Çünkü yasa değişti ve artık sadece otobüs kullanımına olanak vermekte.

D Ehliyeti Alma Şartları Nelerdir?

D ehliyeti almak için birçok şart vardır. Bu şartlardan bir tanesi bu ehliyet başvurusu yapacak kişinin yaşı en az 24 olmalıdır. Ayrıca yukarda da belirttiğimiz üzere bu ehliyete sahip olmak isteyen kişiler daha öncesinden B ehliyetine sahip olmalıdır. Böylece D ehliyetine başvuru yapma hakkına sahip olurlar. Öğrenim durumu da merak edilen bir diğer husustur. Diğer ehliyet türlerinde olduğu gibi bunda da en azından ilkokul mezunu olduğunuzu belgelerseniz ehliyet başvurusu yapabilirsiniz. Ve sicilinizin de bazı hususlarca temiz olması önemlidir. Bazı suçları işlemeniz halinde ehliyet sahibi olma şansını kaçırmış olursunuz. Sağlık raporu da sizden istenecek bir diğer husustur. Tüm bu durumları karşılamanız durumunda D ehliyeti almak için önünüzde sınavlar hariç herhangi bir engel kalmayacaktır.

D Ehliyeti Nasıl Alınır?

Diğer ehliyet türlerinde olduğu gibi D ehliyetine sahip olmak için öncelikle bir sürücü kursuna kayıt olmanız gerekmektedir. Bu sürücü kursunu ne kadar iyi araştırır ve seçerseniz sizin faydanıza olacaktır. Genellikle rastgele seçilen ve kötü sürücü kurslarında birçok şikayet olabilmektedir. İyi sürücü kursu seçmeniz sizin eğitiminiz ve sınavlarınız için olumlu olacaktır. Sürücü kursunu seçtikten sonra sürücü kursları sizden birkaç belge isteyecektir. Bu belgelerden biri nüfus cüzdanı fotokopisidir. Diğerleri de en az ilkokul mezunu olduğunuzu gösteren bir belge,sağlık belgesi ve 2 adet biyometrik vesikalıktır. Bunları kursunuza verdiğiniz anda kurs planınız başlar ve dersler alırsınız. Bu derslerin sonucunda iki sınava girersiniz. Bu sınavlardan teki teorik yani yazılı sınavlarıdır. Bir diğeri de işi pratiğe döktüğünüz direksiyon sınavlarıdır. Fakat yazımızda da belirttiğimiz gibi D ehliyeti almak için zaten öncesinde B ehliyetine sahip olmanız gerekir. Bundan dolayı sizin D ehliyeti alırken herhangi bir teorik sınavına girmeniz gerekmez yalnızca direksiyon sınavına girerek başarılı olmanız durumunda D ehliyeti almaya hak kazananacaksınız.

D Ehliyeti Hangi Ehliyetleri Kapsar?

D ehliyeti kapsamlı bir ehliyet türüdür ve birçok ehliyet türünü kapsar. Bunlardan biri M ehliyetidir ve buna sahip olduğunuzda küçük motorsikletleri kullanabilirsiniz. B ehliyetiyle otomobil ve kamyonet,B1 ehliyetiyle 4 tekerlikli motorsiklet,D1 ehliyetiyle 16+1 kişilik minibüs ve F ehliyetiyle de traktör kullanabilirsiniz. Yani D ehliyete sahip olmanız durumunda bu ehliyetleri kapsadığı için bu araçları kullanmaya da hak kazanıyorsunuz.

D Ehliyeti Fiyatları Ne Kadar?

Her konuda olduğu gibi müşterilerin aklını en çok karıştıran konulardan bir tanesi de fiyat konusudur. Fakat ehliyet konusu fiyat olarak net bir fiyat verebileceğimiz bir konu değildir. Çünkü ehliyetler için birçok değişken vardır. Bu değişkenlerden en önemlisi de sürücü kursu seçimidir. Bu seçimle bile ödeyeceğiniz fiyat değişebilir her kursun aldığı ücret yerine,kalitesine göre farklılık göstermektedir. Gireceğiniz sınavlara da ücret ödersiniz. Fakat D ehliyeti almak için teorik sınava girmeyeceğiniz için teorik sınav ücreti ödemezsiniz sadece direksiyon sınavına bir ücret ödersiniz. Ayrıca sınavı kazanmanız durumunda ehliyetinizi almak için de ücret ödemelisiniz. Yani herhangi net bir ücret söylememiz mümkün değildir.

 

+905386884490
Pzt-Cum 08:00 00:00
info@bostancisurucu.com
7 X 24 Çevrimiçi Destek
TOP