WhatsApp ile iletişime geç

D1 Ehliyeti

 

D1 ehliyeti aynı zamanda minibüs ehliyeti anlamına gelmektedir. D1 ehliyeti yeni sistem ile hayatımıza girmiş bir kavramdır. Yani uygulamasına yeni başlanmış bir sistemdir. Eskiden B sınıfı ehliyet tipine sahip sürücüler minibüs kullanabiliyordu. Artık bu uygulama kalkmıştır. Yeni uygulamanın işleyişi; önce B sınıfı ehliyet tipine sahip olmak, daha sonra 21 yaşını doldurmuş olmak ve bu adımlardan sonra direksiyon sınavından geçmiş olmaktır. Yani B tipi ehliyete sahipseniz D1 ehliyeti alabilmek için yazılı (teorik) bir sınava ihtiyaç yoktur. Yalnızca direksiyon sınavından geçmiş olmanız ve aranan kriterleri taşıyor olmanız önemlidir. Ancak bu uygulama 2016 senesini ve sonrasını kapsamaktadır. Yani 2016 yılından önce bir B ehliyeti almışsanız minibüs kullanmanızda bir sakınca yoktur. Eğer ki 2016 sonrası B ehliyeti almışsanız ve minibüs kullanmak istiyorsanız D1 ehliyet tipine sahip olmanız gerekmektedir. 

D1 Ehliyeti Nasıl Alınır?

D1 ehliyet sisteminde; minibüs koltuk sayıları 9 - 17 aralığında olmalıdır. Bu aralığa sürücü koltuğu da dahil edilmiştir. D1 ehliyeti nasıl alınır diye merak ediyorsanız öncelikle en az 7 saat direksiyon dersi almanız gerekecektir. D1 ehliyeti M, B, B1 ve F tipi ehliyet çeşitlerini kapsar. D1 ehliyetine sahip olmak istiyorsanız öncelikle bir sürücü kursuna kaydolmanız gerekecektir. Sürücü kursu sizden bazı belge ve evraklar talep edecektir. Bu evrakları temin edip gereken ücreti karşılamanız durumunda kurs süreciniz başlamış olacaktır. Kurs süresi yaklaşık olarak 1 ay sürer ve bu 1 ay sonunda direksiyon sınavına tabii tutulursunuz. Eğer bu direksiyon sınavını başarılı bir şekilde geçerseniz; D1 ehliyetiniz en kısa sürede çıkarılır ve tarafınıza teslim edilir. 

 

D1 Ehliyeti Fiyatı Ne Kadar?

 

D1 ehliyeti fiyatı ne kadar diye merak ediyorsanız kısa bir araştırma yapmanızı ya da direkt olarak sürücü kursundan bilgi almanızı tavsiye ederiz. D1 ehliyet fiyatı; kurstan kursa, şehirden şehre farklılık gösterebilecek bir durumdur. Bazı sürücü kursları sizden çok uçuk ücretler talep edebilir. Size tavsiyemiz kursunuzu seçmeden önce detaylı bir araştırma yapmanızdır.  D1 ehliyet fiyatı diğer ehliyetlere oranla daha uygun diyebiliriz. Fakat bu ehliyet tipinin de harç ücretleri diğerlerine kıyasla daha yüksektir. D1 ehliyet tipine sahip olan sürücüler; minibüs, kamyonet, otomobil, traktör, atv ve motor kullanabilirler. Yani bu ehliyet tipinin kapsamı oldukça geniştir diyebiliriz. 

 

D1 Ehliyeti Alma Şartları Nelerdir?

 

D1 ehliyetine sahip olmak istiyor ama D1 ehliyeti alma şartları nelerdir bilmiyorsanız size burada bunları kısaca açıklamaya çalıştık. Öncelikle 21 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bu 21 yaş zorunluluğu yalnızca D1 ehliyeti için değil; C, CE, D1E ehliyet tipleri için de gereken bir kriterdir. Buna ek olarak; eğitim durumunuzun da en az ilköğretim mezunu olma şartı vardır. Eğer ki 21 yaşınızı doldurmuş ve en az ilköğretim mezunu iseniz bu ehliyete sahip olabilmeniz mümkündür. Ancak elbette kriterler bunlarla sınırlı değildir. Herhangi bir sağlık kuruluşundan; özel ya da kamu kuruluşu fark etmeksizin bir ''sürücü olur'' belgesi almanız gerekecektir. Sabıka kaydınızın olmadığını ispatlayacak bir belgeyi de yine aynı şekilde kursa ya da özel MTSK müdürlüğüne sunmalısınız. Eğer ki; geçmişte herhangi bir sürücü belgenize süresiz şekilde el konulmuş ise; bu ehliyet tipine de başvurmanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca sürücü kursu sizden son 6 ay içerisinde biyometrik vesikalık talep edecektir. Eğer tüm bu şartları yerine getirdiyseniz ya da getirebilecek düzeyde iseniz; bu ehliyete sahip olmanızda herhangi bir engel yoktur demektir. 

 

+905386884490
Pzt-Cum 08:00 00:00
info@bostancisurucu.com
7 X 24 Çevrimiçi Destek
TOP