WhatsApp ile iletişime geç

D1E Ehliyeti

Ehliyet grupları alış nedenine göre farklılık göstermektedir. Kimi insanlar sade bir şekilde araç kullanımı için ehliyet isterken bazı insanlar ağır yükleri taşımak ve bu işin ticaretini yapmak için ehliyet almak isterler. Bundan dolayı farklı ehliyet grupları vardır ve siz bu gruplara göre ehliyet başvurusu yaparsınız. D1E ehliyeti de ağır yükleri taşımak isteyen kişiler tarafından talep edilen bir ehliyet türüdür. D1 ehliyete sahip olan kişilerin kullandığı araçlara takılan ve bu araçlara azami şekilde 750 kilogram taşıyan römorklarla oluşan birleşik araçları kullanma yetkisini veren sürücü belgesine D1E ehliyeti denir. 

D1E Ehliyeti Hangi Araçlar için Alınır?

D1E ehliyeti kapsamları bir ehliyet türüdür. Bu ehliyete sahip olmanız durumunda M,B,B1,BE,D1 ve F ehliyetlerinin kapsadığı araçları kullanabilirsiniz. Bu ehliyetlerin hangi araçları kapsadığını kısaca açıklayalım. M ehliyetiyle küçük sayılan motosikletleri kullanabilirsiniz. B ehliyetiyle otomobil, kamyonet B1 ehliyetiyle atv, Be ehliyetiyle B ehliyeti araçlarına azami 3500 kilogramlık römorklu bileşik araçları, D1 ehliyetiyle otomobil, kamyonet, minibüs ve traktör, F ehliyetiyle de traktör kullanabilirsiniz. D1E ehliyetine sahip olmanız durumundaysa D1 ehliyete konu olan araçları kullanma yetkiniz vardır. D1 ehliyetle birlikte otomobil, kamyonet, minibüs ve traktör kullanımına sahip oluyorsunuz. Yani D1E ehliyetiyle de bu araçlara azami şekilde 750 kilogram taşıyan römorklarla ulaşım sağlama şansı elde etmiş oluyorsunuz. Görüldüğü üzere gayet kapsamlı bir ehliyet olmakla birlikte ağır yükleri taşımak için de oldukça elverişli bir ehliyet grubu.

D1E Ehliyeti Alma Şartları Nelerdir?

Bilindiği üzere her ehliyet grubunu almak için belirli bir yaş sınırı vardır. D1E ehliyeti için bu yaş sınırı 21 olarak belirlenmiştir. Ayrıca D1E ehliyeti için öncesinde D1 ehliyetini kullanmış olmanız gerekmektedir yoksa D1E ehliyetine sahip olamazsınız. Öğrenim şartına gelecek olursak diğer ehliyet gruplarında olduğu gibi D1E ehliyetinde de ilkokul mezunu olmanız ehliyeti almak için yeterli gözükmektedir. En az ilkokul mezunu olduğunuzu gösteren belgeyi sürücü kursuna vermek zorundasınız. Ayrıca herhangi bir yerden çıkaracağınız sağlık raporu da gerekli olacaktır bunu da bulundurmanız önemlidir. Ve TCK'nın 188,190,191.maddelerinden herhangi bir suç işlemişseniz, kaçakçılıkla mücadele kanunun 4.maddesi 7.fıkrası ve ateşli silahlar ve bıçakçılık ile ilgili kanunun 12.maddesi ve takip eden fıkralarına göre suçluysanız ve suçluluğunuz ispatlanmışsa maalesef ehliyet almanız mümkün değildir. 

D1E Ehliyeti Nasıl Alınır?

Ehliyet almak için öncelikle bir sürücü kursuna kayıt olunması gerekmektedir. Bu sürücü kursları kayıt sırasında sizden bazı şeyler isteyecektir. Bunlar en az ilköğretim mezunu olduğunu gösteren bir belge, sağlık belgesi,2 adet biyometrik vesikalık ve nüfus cüzdanı fotokopisidir. D1E ehliyeti almak için daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi en az D1 ehliyetine sahip olmanız gerekir. Bilindiği üzere ehliyet almak için sınavlara gireriz. Bu sınavlar teorik(yazılı) sınavlar ve direksiyon sınavlarıdır. Bu sınavlarda başarılı olursanız ehliyetin sahibi olursunuz. Fakat bazı ehliyet gruplarında teorik sınava gerek duyulmaz. Bu ehliyet gruplarından bir tanesi de D1E ehliyeti grubudur. Bunun sebebi ehliyet adayının zaten D1 ehliyeti alırken bu teorik sınavlara girmiş olmasıdır. Bu yüzden D1E ehliyeti almak isteyen adaylar sadece direksiyon sınavına girerler. Bu sınavda başarılı sonuçlar alan adaylar D1E ehliyeti almaya hak kazanırlar.

D1E Ehliyeti Fiyatları Ne Kadar?

Tabii ki bu konuların yanı sıra en çok merak edilen konulardan bir tanesi de fiyat konusudur. Bu fiyat konusunda pek net bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü bu fiyatlar sürücü kursundan sürücü kursuna farklılık gösterebildiği gibi sınavı kazanmanız durumunda da D1E ehliyetini almak için belli bir ücret ödersiniz.

 

 

 

+905386884490
Pzt-Cum 08:00 00:00
info@bostancisurucu.com
7 X 24 Çevrimiçi Destek
TOP