WhatsApp ile iletişime geç

F SÜRÜCÜ BELGESİ


F Ehliyeti

Günümüzde kanunlar ile belirlenmiş olan şartlar ile her aracın kendine ait bir ehliyeti vardır. Eğer bir aracı kullanmak istiyorsanız o araca uygun olan ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Bu ehliyetler ile beraber bazen bazı sertifikalara da sahip olmanız gerekir. Bir ehliyete sahip olabilmek için öncelikle sağlığınızın ve özellikle de göz sağlığınızın yerinde olması gerekmektedir. Eğer bir ehliyet için gerekli şartları sağlayamazsanız bu ehliyete sahip olmanız mümkün değildir. Ayrıca bu konuda kanunlar ve yasalar gayet açık olarak sunulmuştur. Bir ehliyete sahip olabilmek için teorik ve uygulamalı direksiyon sınavlarından başarılı olarak geçmeniz gerekir. Eğer bir traktör kullanmak istiyorsanız F Ehliyeti sahibi olmanız gerekir. Bu ehliyete sahip olmadan traktör kullanmanız durumunda yasal işlemler ile karşılaşabilirsiniz.

F Ehliyeti Hangi Araçlar için Alınır?

Her aracın kullanılabilmesi için o araca uygun olan bir ehliyetin alınması gerekir. F ehliyetine sahip olan bir kişi ise traktör kullanabilirler. Aynı zamanda Traktör Ehliyeti olarak da duyabilirsiniz F ehliyetini. Traktör ve türevlerini de bu ehliyet ile kullanabilirsiniz. F sınıfı ehliyete sahip olarak lastik tekerlekli traktör, yarı römork ve belirli şartlarda römork da çekebilen bir sürücü olabilirsiniz. Fakat F sınıfı ehliyete sahip olan şoförlerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri bu ehliyet ile ticari amaçla taşınma yapılamayacağıdır. Bu ehliyet ile tarım araçlarını kullanabilirsiniz. F ehliyetinin alınmasının en büyük sebeplerinden birisi de tarım için kullanılacak olmasıdır.

F Ehliyeti Alma Şartları Nelerdir?

Her ehliyet türüne sahip olabilmek için o ehliyet türünde belirtilen şartları sağlamanız gerekmektedir. Eğer belirtilen şartları sağlamaz ya da sağlayamazsanız herhangi bir ehliyete sahip olmanız mümkün olmayacaktır. F sınıfı ehliyete sahip olabilmek için öncelikle 17 yaşını bitirmiş ve 18 yaşından gün almış olmanız gerekir. Eğer halihazırda bulunan bir ehliyetiniz yoksa dert etmenize gerek yok F ehliyetine sahip olabilmek için önceden herhangi bir ehliyete sahip olmanıza gerek yok. Bununla beraber sağlık raporunuz olması gerekiyor ayrıca en az ilkokul mezunu olmalısınız. F ehliyetine sahip olmak için hem teorik hem de direksiyon sınavlarından başarılı bir şekilde ayrılarak geçerli puanları almanız gerekir. F ehliyetine sahip olabilmek için aranan şartlar bunlardır.

F Ehliyeti Nasıl Alınır?

F ehliyetine sahip olabilmek için bazı yetkinliklere sahip olmalısınız. Öncelikle bir direksiyon ve teorik olarak eğitim veren bir kursa kayıt olmanız gerekir. Bu kurslardan edindiğiniz bilgileri sınavlarda başarılı bir şekilde göstererek ehliyetinize sahip olabilirsiniz. Bunlarla beraber F sınıfı ehliyete sahip olabilmek için sağlık raporu, adli sicil kaydı, TC kimlik fotokopisi ve en az ilkokul diplomasını sunuyor olabilmeniz gerekir.  Sürücüler kayıt oldukları kurslara aktif olarak katılmaları ve istenilen yetenekleri edinmeleri gerekmektedir. Bu kurslarda adaylara sadece direksiyon eğitimi değil teknik olarak da bilgi verilmektedir. Sınavlarda da bu tip sorular ile karşılaşabilirsiniz.

F Ehliyeti Hangi Ehliyetleri Kapsar?

F sınıfı ehliyete sahip olan bir kişi öncelikle traktör kullanabilmektedir. Traktörler ile beraber kullanılan römork ve yarı römork ile de traktörleri F ehliyeti ile rahatça kullanabilirsiniz. Traktör ile beraber M sınıfı motor bisikletleri de bu ehliyet sayesinde kullanabilirsiniz. F sınıfı ehliyet sahibi olabilmek için en az 18 yaşınız da olmanız gerekmektedir. Bazı şoförler traktör kullanabilmek için B sınıfı ehliyet de alabiliyorlar. 

F Ehliyeti Fiyatları Ne Kadar?

F ehliyet fiyatları genel olarak harç ve kurs ücretlerinden oluşmaktadır. Bu ehliyete sahip olabilmek için bir kurs ile anlaşmalısınız. Kurs ücretleri değişim gösterebilir fakat harç ücretleri sabittir. Harç ücretleri sadece devlet tarafından değiştirilebilir. Ehliyet ücretleri her yıl revize edilmektedir.

+905386884490
Pzt-Cum 08:00 00:00
info@bostancisurucu.com
7 X 24 Çevrimiçi Destek
TOP