WhatsApp ile iletişime geç

M SÜRÜCÜ BELGESİ


M Ehliyeti

Motosiklet kullanmak isteyen sürücüler, kullanmak istedikleri motosikletlerin motor özelliklerine göre ehliyet almak durumundadır. Yasalara belirlenen motor ehliyeti gruplarından uygun olanı sürücülerin alması gerekir. Motosiklet sınıflarında ise farklı motor hacimlerine göre ehliyetler verilmektedir. M ehliyeti de bu ehliyetlerden biridir. Belirli özelliklerdeki motosikletleri kullanmak isteyenler M ehliyeti almak durumundadır.

M Ehliyeti Hangi Motosikletler için Alınır?

Motorlu bisiklet ehliyeti ile kullanabileceğiniz motosikletler sınırlı özelliklere sahiptir. Belirlenen özellikleri taşıyan motosikletler M sınıfı ehliyet ile kullanılabilmektedir.

Sürücünün kullanacağı motosikletin maksimum hızı 45km/h ise ve motoru içten yanmalı motor veya elektrikli motor ise M sınıf ehliyet alması gerekmektedir. M sınıfı ehliyet için motosikletin bu özelliklerinin yanı sıra maksimum ağırlığının da 350 kilogram olması gerekir. İçten yanmalı motorlarda ise motosiklet motorunun silindir hacminin değeri de önemlidir. Silindir hacmi maksimum 50 santimetre küp olması gerekir. Bu tip motosikletler elektrikli motorlara da sahiplerdir. Elektrikli motora sahip olan motosikletlerde ise motorun nominal gücünün 4kw’nın altında olması gerekir. Diğer taraftan motosikletin 2, 3 yada 4 tekerlekli olması da gerekir.

Bu özelliklerde üretilmiş bir motosikleti sürmek için M sınıfı ehliyetin alınması yeterlidir. M sınıfı ehliyeti almak içinse sürücünün bazı koşulları yerine getirmesi gerekir. Diğer taraftan bu tip motosikletleri diğer ehliyet türlerine sahip olanlar da kullanabilmektedir. Ehliyetsiz kullanılmayan bu motosikletleri kullanmak için en az M sınıfı ehliyete ihtiyaç duyulur.

M Ehliyeti Alma Şartları Nelerdir?

Ülkemizde farklı araç türlerine göre farklı ehliyetlerin alınması gerekmektedir. Her ehliyet sınıfının da kendine özgü bazı şartları bulunmaktadır. Sürücünün bu şartları yerine getirmesi ile ehliyet başvurusu yapılabilmektedir. M sınıfı ehliyet almak içinse aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekir.

M ehliyeti almak isteyenler öncelikle 16 yaşını bitirmiş olması gerekmektedir. 16 yaşından büyük herkes M sınıfı ehliyet başvurusu yapabilmektedir. Eğitim durumu olarak en az ilkokul olması gerekir. Eğer yaş şartını yetine getirmiş ancak eğitimine devam eden kişiler okudukları okuldan öğrenci belgesini alarak ehliyet başvurusunda bulunabilirler.

Sürücünün sağlık durumu da ehliyet almaya elverişli olmalıdır. Bu konuda sağlık raporu alınmalıdır. Bu şartları taşıyanlar M sınıfı ehliyet için başvuruda bulunabilirler.

M Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Ehliyet almak için öncelikle bir sürücü kursuna kayıt olunması gerekmektedir. Kursa kayıt olmak içinse nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet biometrik fotoğraf, son mezun olunan okula ait diploma fotokopisi, sağlık raporu evrakları sürücü kursuna sunulmalıdır.

Sürücü kursuna kayıt olunduktan sonra ise teorik ve pratik eğitimler alınmaktadır. Teorik eğitimlerde girilecek olan ehliyet sınavında sorularak sorulara yönelik eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler sayesinde sınava ilk girişte kazanma hedeflenmektedir. Pratik eğitimde ise motosiklet eğitimleri verilerek kişinin motosikleti en iyi şekilde kullanması için gerekli eğitimler verilmektedir.

Daha sonrasında ise kişi ehliyet sınavına girmesi gerekir. Ehliyet sınavında ise sürücü en az 70 puan alması gerekir. 70 puanın alınması içinse sorulan sorulardan en az 35 sorunun doğru cevaplanması gerekiyor.

Teorik sınavda başarılı olan sürücüler direksiyon sınavına katılmaya hak kazanmaktadır. Direksiyon sınavında ise sürücü adayları gözetmenler ve sürücü kursu hocası eşliğinde araç kullanmaktadır. Sınavda önceden hazırlanan parkurda sürücü adayı motosikleti kullanmakta ve yetkililer bu kullanıma karşı puan vermektedir. Direksiyon sınavını geçen sürücü adayları ise gerekli olan evrakları hazırladıktan sonra ehliyetlerini artık almaya hak kazanmaktadır. Yeni ehliyet belgeleri artık kişinin adresine gelmektedir. Böylelikle M sınıfı ehliyet almak isteyen kişiler bu aşamaları geçerek ehliyet almaya hak kazanabilirler.

 

+905386884490
Pzt-Cum 08:00 00:00
info@bostancisurucu.com
7 X 24 Çevrimiçi Destek
TOP