WhatsApp ile iletişime geç

SRC 1 ULUSLARARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI

SRC 1 ULUSLARARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI

SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesi:Uluslar arasi yolcu tasimaciligi yapabilir. Kapsadigi diger belgeler:SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesini alan (Uluslar arasi yolcu tasimaciligi) SRC2 Mesleki Yeterlilik Belgesini (Yurtiçi yolcu tasimaciligi )almis kabul edilir.

SRC Sürücü kelimesinin ünsüzlerinden olusur. Sürücü:Karayolunda motorlu bir araci veya tasiti sevk ve idare eden kisiye denir.

SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesi ile kullanilan araçlar:

Uluslar arasi Otobüs,Minibüs,Midibüs,Taksi vb.yolcu tasiyan araçlar.Mesleki Yeterlilik Egitiminden (SRC) ve Sinavindan muafiyet sartlari:
* E Sinifi ehliyete sahip olup,ehliyet tarihi 25/02/2003 den önce ise baska bir kosul aranmadan sinavsiz olarak SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesi (Uluslar arasi yolcu tasimaciligi) ve SRC2 Mesleki Yeterlilik Belgesini (Yurtiçi yolcu tasimaciligi) alabilir.
* Yüksek Ögretim Kurumlarinin sürücü egitimi veren bölümlerden mezun olanlar talep ettikleri SRC belgesini alabilir.

Yukaridaki sartlara sahip olmayanlarin sinava girmeleri gerekmektedir.

SRC1 Uluslar arasi yolcu tasimaciligi belgesini alabilmek için,egitimlere katilmak zorunludur.
SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesi için 63 yasindan gün almamis olmalari gerekir.
SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesini alabilmek için en az ilkokul mezunu olmak yeterlidir.
SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesi için uluslar arasi tasimalarda çalisacak olan sürücülerin Adli sicil ve arşiv kayıtlarında, 5237 sayılı Kanunun 188, 190 ve 191 inci maddelerinden, 5607 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 6136 sayılı Kanununun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giydiğine dair adli sicil ve arşiv kaydının bulunmadığı sarti aranmaktadir.
SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesi için egitimlerin toplam süresi:15 ders olup 40 saat dir.

SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesi için egitim görecegi dersler ve süreleri:

 

SRC1 Mesleki Yeterlilik DersleriSaatler
Güvenli Sürüs Teknikleri5
Yolcu Taşıma (Trafik,Ulastirma ve Turizm) Mevzuati8
Trafik Kurallari, Cezalar4
Trafik Adabı2
İletişim Teknolojileri ve Harita2
Trafik ve Davranis Psikolojisi3
İş Organizasyonu1
Yolcu Taşıma Kuralları1
Aracın Yolculuk Öncesi Sürüş Hazırlığı1
Yasal Sorumluluklar ve Sigorta2
Mesleki Gelişim1
Ilkyardim3
Araç Bilgisi ile Ekonomik Araç Kullanimi4
Gümrük ve Kaçakçilik Mevzuati 2
İş Sağ.Güv.Çev.Güv.ve Kalite Müş.Memnuniyeti1

4925 SAYILI KARAYOLU TAŞIMA KANUNUNUN 26.MADDESİNİN l BENDİNE GÖRE;MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ OLMADAN TAŞIT KULLANAN ŞOFÖRLERE (SÜRÜCÜLERE) 350,00TL.,

4925 SAYILI KARAYOLU TAŞIMA KANUNUNUN 26.MADDESİNİN l BENDİNE GÖRE;MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ OLMADAN TAŞIT KULLANAN FİRMA,ŞİRKET,ARAÇ RUHSAT SAHİBİNE 884,00TL.

İDARİ PARA CEZASI UYGULANIR.

SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesi için egitim merkezimizde ortalama 5 günlük egitim aldıktan sonra (Ctesi-Pazar),SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesi için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yapmis oldugu ilk oturumda Teorik sinava katilarak  70 puan ve üzeri almak kaydi ile basarili sayilir,ikinci oturumdaki Uygulamalı Sınava girmeye hak kazanır.Uygulamalı sınavda da video gösterimi veya görsel soru sorularak doğru cevaplar verilmesi istenir.Uygulamalı sınavda da başarılı olması halinde,SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesinin geçerli olabilmesi için,Tc kimlik numaraları ile Halkbankası'na 24 TL.harç yatırarak SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesinin çıktısını e-devlet üzerinden alabilirler.
SRC Mesleki Yeterlilik Belgeleri için Sinavlar da 50 soru sorulmaktadir.Yanlis cevaplar,dogru cevaplari etkilemez.

SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesi için (Sinavli) gerekli evraklar:

  • 2 ad Fotoğraf (Biyometrik)
  • Ehliyet ve kimlik fotokopisi
  • En son mezun oldugu okuldan diploma fotokopisi
  • E-devlet üzerinden alınmış Adli Sicil Belgesi   

                                                                Karayolu İle Yolcu Taşımacılığında Kurallar ve Yolcu Hakları

                                                                                                                         Güvenlik ve Sağlık

smileyTaşımacılar,yolcuların sağlıklı,rahat ve güvenli bir yolculuk yapmasını sağlamak,yolcuyu güvenli bir şekilde taahüt ettiği yere kadar götürmekle yükümlüdür.

smileyYolcular da taşımacının güvenlik yönünden almış olduğu tedbirlere uymak zorundadırlar.

smileySürücüler,yolculara hizmet eden görevliler ve yolcular,trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek,diğer yolcuları rahatsız edecek,genel ahlaka ve adaba aykırı tutum ve davranışlarda bulunamaz,taşıtın teknik donanımını olumsuz etkileyecek hiçbir elektronik cihazlar kullanamazlar.

smileySürücüler seyehat esnasında yolcularla veya personelle uzun süreli sohbet edemezler.

smileySeyehat esnasında sürücüler ses ve görüntü cihazlarının yönetimini yapamazlar.

smileyYolculuk sırasında ikram edilen yiyecek,içecek,mendil,kolonya ve benzeri maddeler Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan mevzuata uygun olmalıdır.

                                                                                                                          Yolcu Biletleri ve Tarifeler

smileyYolcu taşımaları biletsiz yapılamaz.

smileyBilet satışı yapılan terminallerde ve çevresinde yolcuları yönlendirmek için personel istihdam edilemez,çalıştırılamaz ve bunlardan yararlanamazlar.

smileyTaşımaya ilişkin ücret ve zaman tarifeleri görülebilecek şekilde işyeri,terminal ve bilet satış yerlerine asılmalıdır.

smileyTaşımcılar,Bakanlık tarafından onaylanmış tarifelere uymak zorundadır.Tespit edilmiş ücret tarifelerinin üzerinde ücret alınamaz.

smileyDüzenli yolcu taşımalarında her yolcu için ayrı bilet düzenlemek zorundadır.

smileyDüzenlenen yolcu biletinde,yetki belgesi sahibi taşımacının ve varsa acentesinin adı,unvanı ile adresi,vergi adı hesap numarası ile yolcunun adı,soyadı,kalkış ve varış yeri,koltuk numarası,hareket tarihi ve saati,taşıma ücreti,biletin seri ve sıra numarası ve düzenleme tarihinin yer alması zorunludur.

smileyBir yolcuya bilet karşılığı satılan koltuk,bir başkasına mükerre olarak satılamaz.

smileyYolcular seyehat süresince yolcu biletlerini yanlarında bulundurmak zorundadırlar.

smileyTaşıtların trafik tescil belgesinde belirtilen toplam koltuk sayısı dışında yolcu taşınamaz.

smileyÜcret tarifeleri başlangıç ve bitiş noktaları arasında gidiş ve dönüşte aynı şekilde düzenlenir.

smileyAynı güzergah üzerinde gidiş ile dönüş için değişik ücret tarifesi uygulanamaz.

smileyOtobüs hareket saatinin yirmidört saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda,bilet ücretinin tamamının iade edilmesi,oniki saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda ise altı ay geçerli açık bilet düzenlenmesi zorunludur.

                                                                                                                              Yolcu Eşyası ve Bagaj

smileyYolcunun otuz kiligrama kadar olan bagajı ücretsiz taşınır.Bagajlar yolcunun biletlerinde gösterilen koltuk numaralarına göre etiketlenir.

smileyYolcu beraberinde olmayan ticari eşya kargo taşınamaz.,

smileyTaşıtın bagaj taşınmasına mahsus bölümleri dışında eşya taşınamaz.

smileyÖzel kafesinde kedi,köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar bagaj taşımaya mahsus bölümlerde taşınabilir.

smileyTaşıtın içinde canlı hayvan hiç bir şekilde taşınamaz.

smileyTehlike yaratabilecek yanıcı,yakıcı,parlayıcı ve patlayıcı ve benzeri nitelikteki yolcu eşyası,kargosu ve bagajı bajag bölümü de dahil olmak üzere taşınamaz.

smileyDüzenli yolcu taşımalarında kalkış ve/veya varışların bir terminalden yapılması esastır.Ancak,yeri ve zamanı önceden belirlenen ara duraklarda yolcu indirilip,bindirilerek bilet satış yapılabilir.

                                                                                                                               Çevreye Saygı,İnsan Sağlığını Koruma

smileyTaşımacılar çevre ve insan sağlığını koruma,çevre kirliliğini önleme amacıyla yürürlüğe konulan mevzuat hükümlerini bilmek ve bunlara uymak zorundadır.

T.C.ULAŞTIRMA ALT YAPI BAKANLIĞI-Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü

 

  •                                                                                                         src 1 belgesi için bostancı oto sanayi sitesinde bulunan bostancı sürücü kursu ve veya bostancı src kursuna gelerek istemiş olduğunuz src1 belgesin için kayıt oluşturabilirsiniz.src1 belgesi için gerekli evrakları ataşehir ilçesi içerenköy mahallesi olan bostancı sürücü kursu veya bostancı src kursu tarafından ataşehir src1 belgesi yolcu taşıma uluslararası yolcu taşıma belgesi olan src1 belgesini alabilirsiniz.src1 yolcu taşıma belgesi için ataşehir ilçesine bağlı tarif edilen bostancı src kursuna kayıt yaptırara src1 yolcu taşıma belgesini alabilirsiniz.src1 belgesi için bostancı src kursu veya içerenköy sahrayıcedit kadıkoy ilçelerinin bulunduğu adrese bağlı yenisahra ataşehir ilçesine bağlı küçükbakkalköy veya üsküdar ilçesine bağlı çamlıca src1 belgesi için eğitim veren kurumlar ümraniye de de mevcut ümraniye src olarak hizmet vermekteyiz.ataşehir src veya küçükbakkalköy src olarak kursiyerlerimize src1 begesi src belgesinin diğer türleir olan src src1 belgesiy yolcu diğer tarafdan src2 yolcu yurtiçi aynı zamanda dört belgeden oluşan src beglesi src4 belgesi aynı zamanda src belgesi src3 belgesi nin yanında ataşehir ilçesine bağlı kadıköy maltepeye yakın olan kursumuz src belgesi vermek içi yetkili bir kurs tur.maltepe src olarak da sorabilirsiniz.srcsrc belgesi sürücülerin almak zorunda olduğu maltepe src olarak google da www.bostancisrckursu.com adresindan bostancı src src belgesi olarak sorgulandığında işlem görür
SRC 2 YURTİÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞI
+905386884490
Pzt-Cum 08:00 00:00
info@bostancisurucu.com
7 X 24 Çevrimiçi Destek
TOP